Badania prenatalne zaleca się wykonywać u wszystkich kobiet, które spodziewają się dziecka. Pozwalają one oszacować prawdopodobieństwo wystąpienia wad genetycznych i wrodzonych u płodu. Tego typu informacje pozwalają odpowiednio przygotować się do narodzin, opracować medyczny plan działania i jeśli to możliwe, rozpocząć leczenie jeszcze w życiu płodowym. Ze względu na sposób przeprowadzania badań prenatalnych dzieli się je na inwazyjne i nieinwazyjne.
W naszej przychodni możecie Państwo wykonać:
Badania prenatalne nieinwazyjne:
Zaliczamy do nich badanie ultrasonograficzne (USG) oraz badanie biochemiczne z krwi pacjentki. Wykonywane są one w:
Wykonywanie nieinwazyjnych badań prenatalnych zaleca się wykonywać każdej przyszłej mamie, zgodnie z najnowszym Rozporządzeniem Ministra z dnia 14 maja 2024 r. od 05.06.2024r. każda kobieta niezależnie od wskazań będzie mogła wykonać bezpłatnie Badania Prenatalne w I i II trymestrze ciąży.
Wymagane dokumenty:
Do udziału w programie jest wymagane skierowanie wystawione przez lekarza prowadzącego ciążę, zawierające informację o zaawansowaniu ciąży w tygodniach w dniu wypisywania skierowania, pieczątką identyfikującą lekarza oraz przychodnię/prywatny gabinet – jest to jedyny potrzebny dokument, aby badanie mogło się odbyć w ramach NFZ.
Badanie wolnego DNA płodu z krwi matki.
Nasza Poradnia współpracuje z laboratorium Genomed, dzięki czemu mamy możliwość wykonać badanie SANCO. Jest to nieinwazyjny, genetyczny test prenatalny, który wykrywa wady wrodzone u płodu. Ocenia ponad 430 różnych zespołów wad, w tym najczęstsze, takie jak zespół Downa, Edwardsa, Pataua.
Więcej informacji na stronie internetowej laboratorium:
Przygotowanie: Nieinwazyjne badania prenatalne nie wymagają dodatkowego przygotowania. USG wykonywane jest najczęściej przez powłoki brzuszne. Pacjentce zaleca się opróżnić pęcherz moczowy przed badaniem. Jeśli chodzi o badania prenatalne z krwi – nie ma potrzeby być na czczo.
Badania prenatalne inwazyjne:
Do badań inwazyjnych, które wykonujemy w naszej przychodni możemy zaliczyć amniopunkcję.
Wykonuje się ją po 15. tygodniu ciąży. Polega ona na nakłuciu jamy macicy oraz pobraniu płynu owodniowego, który następnie jest badany w celu określenia m.in. kariotypu dziecka i wykluczenia lub potwierdzenia ewentualnych aberracji chromosomowych. Badanie to pozwala także na określenie ze 100% pewnością płci dziecka. Czas oczekiwania na wynik to 3 – 4 tygodnie w przypadku badania refundowanego.
Istnieje również możliwość wykonania amniopunkcji rozszerzonej techniką mikromacierzy (aCGH). Jest to dokładniejsze badanie niż klasyczna analiza kariotypu. Badanie umożliwia przebadanie genów za jednym razem pod kątem wszystkich znanych mutacji odpowiedzialnych za daną chorobę. Wykrywa zmiany w obrębie struktury chromosomów oraz nieprawidłowości związane z liczbą chromosomów. Czas oczekiwania to 5-7 dni roboczych.
Przygotowanie: Do badania amniopunkcji nie ma konkretnego przygotowania. Ważne jest aby zabrać ze sobą stosowne dokumenty. Niezbędne jest posiadanie: dowodu osobistego, karty ciąży, oryginału grupy krwi matki oraz wyniku badania prenatalnego jeśli był wykonywany. Po zabiegu pacjentka powinna dużo odpoczywać, unikać wysiłku fizycznego. W przypadku wystąpienia niepokojących objawów tj. silny ból podbrzusza, plamienie, krwawienie, odpływanie płynu owodniowego czy gorączka, należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem prowadzącym.